Root Nedir ? Android Cihazlarda Root İşlemi, Root’un Faydaları ve Zararları

Arkadaşlar bu yazımızda root nedir ? Android cihazlarda root işlemi, root’un faydaları ve zararlarından bahsetmiş olacağız.

Root Nedir ?

Root(kök) atma işlemi android cihazlarda telefonun sistem dosyalarının değiştirilmesi silinmesi güncellenmesi gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Yani telefonumuzun ana dizinine(sistem dosyalarına) müdahale edebilmemizi sağlayan izin yetkilerini veren bir işlemdir.

Android Cihazlarda Root İşlemi

Root işlemi eskiden bayağı uğraştıran arayüz olarak komutların kullanıldığı daha detaylı ve yetkin bilgi gereksinimi isteyen bir işlemdi. Lakin günümüzde arayüz oluşturularak hatta mobil uygulama haline getirilerek bir çok telefon için rahatlıkla işlem yapılabilecek hale getirildi. Bir kaç popüler ve iyi  programları da aşağıda belirtmiş olacağım.

Android tablet ya da telefona root atmak için (Aşağıdaki adımlar bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen root işlemleri için gereklidir.)

Öncelikle telefon ayarlarını yapmamız gerekiyor(USB Hata Ayıklama Modu) aşağıdaki adımları izleyiniz.

  • Ayarlar menüsünden, menünün altında bulunan cihaz hakkında bölümüne girip yapım numarası(derleme numarası) yazan yerin üzerine tıklama işlemi yapılıyor.
  • Geliştirmek kaç kere daha tıklanması gerektiği uyarısını Android cihaz bir süre sonra veriyor.(7 kez)
  • Cihaz geliştirici seçenekleri uygun olduğunda yine cihazın ayarlar menüsünde geliştirici seçenekleri aktif oluyor ve menü içerisinden geliştirici seçenekleri kullanılabilir duruma gelmeli.
  • Ayarlar menüsünden Cihaz Kısmında bölümünün hemen üstünde bulunan Geliştirici Seçenekleri diye yeni bir menü kullanılabilir duruma gelecektir.
  • Bu menüye girerek, Usb Hata Ayıklama Modu kullanılabilir hale getirmeliyiz.

Bilgisayara ücretsiz indirilen root uygulamalarından Kingo ROOT, Kingroot Android telefon rootlama işleminde kullanılan temel programlardan biridir.  Bu root programları, root atma işlemini başlatmak için bilgisayara bağlı herhangi bir cihazı otomatik olarak algılar.

Herhangi bir seçim yapılmasına gerek yoktur. Telefon rootlama için bu uygulamaya ihtiyaç vardır ve bir şeylerin olumsuz gitmesi durumunda root işlemine başlamadan önce Android telefonda bulunan bilgileri ikinci bir cihazla senkronize eder.(Yine de siz kendi yedeklemenizi yapın). Rootlama işlemi yalnızca birkaç dakika sürer ve bu standart bir süredir. Android telefon ya da cihazı geliştirmek, kişiselleştirmek isteyenler için uygun bir programdır. Rootlama işleminin bitmesinden sonra cihaz kullanıma hazır olacaktır. Tabi biz burada temel olarak root atma işlemini anlattık. Bunlar root işleminde olması gereken temel adımlardır. Telefonunuza özel adımlar olabilir bunlara internetten ulaşabilirsiniz.

Android tablet ya da telefona root atmak için (Bu adımlar ise mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilmesi gereken adımlardır.)

  • Aptoide uygulamasından veya internet üzerinden indirebileceğimiz Kingroot veya Kingoroot uygulamalarını indirebilirsiniz.
  • Uygulamalardan herhangi birini indirerek çalıştırmamız yeterli olacaktır.
  • Programın kendisi root işlemini cihazınıza uygun olarak gerçekleştirilecek.(Bazı cihazlar için bu uygulama root işlemini gerçekleştiremiyor.)
  • İşlemler tamamlandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır. Aynı program üzerinden cihazınızın rootlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu işlemleri kafanızı karıştırmayacak şekilde ve en temel şekliyle anlatmaya çalıştım.(Tüm cihazlar için yukarıdaki işlemler geçerlidir.)

 Root’un Faydaları ve Zararları

Root işlemi cihazın mevcut tüm özelliklerini kullanıcıya açarak istediğimiz kişiselleştirmemizi sağlar. İstediğimiz özellik veya uygulamaları kaldırabildiğimiz için yeni özellikler veya root gerektiren faydalı uygulamaları kullanmamıza olanak sağlar. Telefonun kişiselleşmesi ise elbette kişilere göre entegre edilebilecek imkanları da bize sunar. Root işleminin daha bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle de Magisk Manager, Xposed, Lucky Patcher gibi uygulamalarında kullanımına olanak sağlar. Bu uygulamalardan daha sonra detaylı olarak blogta bahsetmiş olacağım.

Peki root işleminin hep faydaları var da zararları yok mu?

Root işleminin aslında düzgün kullanımı öğrenilip ve ona göre kullanıldığı müddetçe asla herhangi bir zararı veyahut kötü bir yanı bulunmamaktadır. Ama kullanımını veya güvenliğinizi ihmal etme gibi durumlar oluşturacaksınız asla root işlemini tavsiye etmiyoruz.

DİPNOT: Root işlemleri size yeni uygulamalar katabildiği gibi bazı güvenlik ihlalleri oluşturabilecek bir root atılmış ise bankacılık ve güvenli ödeme sistemleri gibi bazı uygulamaların çalışmasına izin vermez. Bu yüzden bu tür durumlara dikkat etmeli ve araştırmanızı iyi yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.