Raspberry Pi İşletim Sistemi Kurulması #1

Raspberry pi mize kurabileceğimiz resmi işletim sistemleri raspberry pi sitesinde tarafımıza sunulmaktadır. Bu işletim sistemlerinden herhangi birini kullanmak en doğru tercih olacaktır. Performansı işletim sistemleri büyük ölçüde etkilemektedir. Diğer işletim sistemlerini de sayfa da göreceksiniz.

Bu adreste https://www.raspberrypi.org/downloads/ tüm işletim sistemlerini görebiliriz. Yapacağımız işlemler uzun gibi gelebilir ama çok basit işlem olduğunu kurduğunuzda göreceksiniz.

Bizim kuracağımız işletim sistemi Raspbian İşletim Sistemi olacak. Bu adrese https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ giderek işletim sistemi dosyasını yani image(.img) dosyasını indirerek kurma işlemine başlayacağız.

1 – Açtığımız sayfa da 3 çeşit sistem bulunmaktadır. Bizim için uygun olan ilk sıradaki olandır. Bu işletim sistemi bir bilgisayar gibi kullanmamıza olanak sağlayacaktır. Diğer işletim sistemleri de sunmakta lakin bunu hazır gibi düşünebiliriz.

2 – Bu sistem dosyasını raspberry pi de SD Kart kullanarak bir hard disk gibi takmış olacağız. Bu yüzden bu dosyayı sd karta yazmak için bir program kullanacağız.(sd kart en az 8 gb olmalıdır.Tavsiyem ise 16 gb’dan az olmamalı.)

3 – Sd kart formatter ve win32Diskİmager programlarını indiriyoruz.

4 – Sd kart ile bilgisayarımıza bağlı olan sd kartımızı biçimlendiriyoruz. Bunu Windows’ta disk yönetimi bölümünden de yapabilirsiniz.

5 – win32Diskimager ile mevcut indirdiğimiz işletim sistemi dosyasını seçerek mevcut Sd kart ın bulunduğu yolu da seçip write ile yazma işlemini başlatıyoruz. Biraz uzun sürebilir.

Bu işlemler sonucunda artık Sd Kartı raspberry sd kart yuvasına yerleştirip çalıştırabiliriz. Bir sonraki yazımızda Raspberry de temel ayarları, ekran, fare gibi temel donanımların kullanımı hakkında bahsedeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.