Node JS ile Veri Çekme İşlemleri

Bu yazımızda Node JS ile oluşturduğumuz sunucu üzerinde çalışacak ve kur değerlerini JSON metninin içerisinden çeken ve bunu bize gösteren web uygulaması gerçekleştirmiş olacağız.

1) Öncelikle bilgisayarımıza Node JS‘i kuruyoruz.

2) Kurulum gerçekleştikten sonra bilgisayarımızda bir klasöre girerek istediğimiz isimde bir .js uzantılı dosya (isterseniz node js ile de bu dosyayı komut satırı üzerinden oluşturabilirsiniz) oluşturuyoruz.

3) Cmd(komut satırı) üzerinden oluşturduğumuz .js uzantılı dosyanın konumuna ulaşıyoruz. (>cd “bulunduğu konum”)

4) Öncelikle Node JS ile kullanacağımız modülleri npm install modül adı komutuyla yüklememiz gerekli. Bizim kullanacaklarımız aşağıdadır:

>npm install request

>npm install body-parser

>npm install express

Bu üç modülü kullanacağız.

Aşağıdaki kod bloğunu kendi oluşturduğunuz .js içerisine atıp cmd üzerinden node oluşturduğumdosya.js şeklinde çalıştırdığınızda sunucumuz localhost üzerinden çalışacak ve web tarayıcıya http://localhost:5000/ yazdığımızda sayfamız gelecektir.

Bu işlemlerin çıktısı aşağıdaki gibidir; Running at Port 5000 üzerinden localhost’un başarılı şekilde çalıştığını göstermektedir.

Şimdi tarayıcıya http://localhost:5000/ yazdığımızda fotoğraftaki çıktıyı almalıyız.

HTML,CSS ve JAVASCRİPT kullanımı kod içerisindedir.

Kod içerisinde sizlere verilmesi gereken bilgileri yorum satırı olarak ekledim. Kodu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sorularınızı soru sor kısmından iletebilirsiniz.

Kod:

Evet arkadaşlar bu kadar.

😀

One thought on “Node JS ile Veri Çekme İşlemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.