JSF Ders-1 Hello World

Merhaba arkadaşlar bundan önceki yazımızda jsf’e giriş yapmıştık. Bu yazımızda bir JSF projesi nasıl oluşturulur ve ekrana hello World yazımızı yazdıracağız. Ben IDE olarak Eclipse IDE kullanacağım ama Netbeans gibi diğer IDE’lerdede benzer şekilde proje başlatılıyor.Şimdi isterseniz ilk projemizi açalım.

File->New->Dynamic Web Project diyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.

Project Name kısmına Projemizin ismini yazıyoruz.Target runtime kısmına projemizi çalıştırmak istediğimiz server’ı seçiyoruz ve son olarak Configuration kısmından JSF’i seçiyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda tekrardan Next butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda checkbox’ı seçerek Next diyoruz.Seçtiğimiz checkboxun anlamı bizim için web.xml ayarlarının doldurulması anlamındadır.Daha sonra tekrardan Next diyoruz.

Daha sonra karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa gelmesi gerekmektedir. Buradan User Library’i seçerek yüklediğimiz JSF kütüphanesini yani Mojarra kütüphanesini seçiyoruz ve Finish butonuna tıklıyoruz.Eğer karşımızda Mojarra çıkmaz ise sağdaki küçük simgelerden download kısmına tıkıyoruz ve indirip kuruyoruz.Artık JSF projemizi kurmuş olduk.

Projemizin içindeki Java Resources klasöründe Java classlarımız yer alacak.Web Content kısmında arayüz sayfalarımız yer alacak(.xhtml,.jsf vb).Görüldüğü üzere projemizde arayüz sayfamız bulunmamaktadır.Şimdi sıra geldi arayüz eklemeye ve ekrana hello World yazmaya.

Web Content klasörüne sağ tıklıyoruz ve sırasıyla şu işlemleri yaparak index.xhtml sayfamızı açmış oluyoruz.

New->XHTML page diyoruz ve oradan sayfamıza isim veriyoruz ve Finish diyerek sayfamız oluşturulmuş oldu.

Şimdi index.xhtml sayfamızı inceleyelim.

Görüldüğü üzere localhost’umuzda Hello World yazımızı yazdırmış olduk.Ve ilk dersimizi bitirmiş olduk.Sıradaki derslerde görüşmek üzere sağlıcakla kalınız..Bol kodlu günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir