Java’da Metodlar 1 (Methods)

Metod nedir?
Metodlar, programlarımızda işlem yapabilmek için kullandığımız kod parçacıkları olarak adlandırılır. Yapacağımız işlemleri, metodlar ile ayrı bir yerde yapabiliriz. Yapılacak olan işlemlerde her hangi bir depğer dönebilir veya doğrudan işlem yapılabilir. Eğer yapacağımız işlemlerde kullanıcıdan değer alarak yaparsak bu işlemi parametreli metodlar denir. Değer göndermeden işlem yapmak istiyorsak, kullanacağımız metodlara
parametresiz metodlar denir. Şimdi daha yakından bakalım metod kavramımıza;

Metod Oluşturma
Genel olarak aşağıdaki gibi oluşturucaz metodlarımızı;

Erişim_Belirleyici Dönüş_Tipi Metod_Adı ( Parametre Listesi)
{
//Metod_Gövdesi
}

Erişim Belirleyici: Metoda nasıl erişileceğimizi belirtir. Yamak zorunlu değildir. İlerleyen konularımızda daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Dönüş Tipi: Metoddan dönecek olan değerin tipidir.Metod eğer değer döndürecekse kesinlikle tipi yazılmalıdır. Bunlar int, string, object gibi tipler olabilir. Eğer Döndürmüyorsa, void olarak tanımlanmalıdır.

Metod Adı: Metodumuza vereceğimiz isimdir. İşlem yapacağımız zamanlarda bu isimle çağıracağız.

Parametre Listesi: Metodumuza kullanması için göndereceğimiz değerlerdir. Değerlerin tipi ve sırası önemlidir. Tipleri kesinlikle belirtilmelidir.

Metod Gövdesi: Buraya ise Metodumuzda ne bigi işler yapmasını istiyorsak onları yazacağımız yerdir.

Parametresiz Metodlar: Parametre almayan metodlar herhangi bir kod satırını işleyebilen, değer döndürebilen, metni ekrana yazabilen ve bunun gibi bir çok işlemi yapabilir. Şimdi kısa bir örnek göstererek başlayalım;

Gördüğünüz gibi oluşturduğumuz EkranaYaz(); metodu sadece ekrana yazı yazacağından tipini void olarak belirledik, sonra main metodu içerisinde çağırdık çünkü programımızımn her zaman başlangıç yeri burasıdır.

Bir örenek daha yazalım bu sefer geriye değer döndürebilsin;

Bu sefer geriye değer döndürebilen bir metod yazdık, tanımladığımız değer string tipinde olduğu için geriye dönüş değeride string tipinden olmalıdır bu yüzden void yazmadık, daha değeri isime attık ve ekrana yazdırdık. Burda geriye döndürme işlemimizi return ile gerçekleştirdik.

 

Parametreli Metodlar: İşlemleri gerçekleştirmesi için değerler gönderdiğimiz, bu metod parametreli metod olur. Alacağı parametrenin ilk önce tipi, sonra adı yazılmalıdır, eğer bir çok parametre alacaksa virgül(,)  ile ayrılmalıdır.

Gördüğünüz gibi metod ismi hesapla(); olarak belirlendi, ekrana yazacağımız için tip void oldu, parametreler tipleriyle atandı vede main kısmında parametrelerimiz gönderilerek işlemimiz gerçekleşti.

Şimdi ise değer döndüren parametreli bir örnek yapalım;

Örneğe bakıldığında işlem adındaki metodumuzda 2 farklı değer aldık, bunları karşılaştırarak küçük olan değerimizi bulmamıza yardımcı olacak bu yüzden int tipinde işlem adındaki metodumuz içerisine aldığı parametrelerin tiplari ve adlarını yazdık vede içersinde if – else bloklarında karşılaştırdık burda küçük sayımızı elde etmek için static olarak bir kucuksayı değişkeni oluşturduk, static olmasının sebebi; static metodlar içerisinde static olmayan bir metodun dönmemesi, daha sonra returnda küçüksayımızı  geri döndürdük.

Parametreli ve parametresiz metodlarımızın birlikete kullanımına örnek verelim;

Yukarıda gördüğünüz örneğimizde hem parametre alan hemde almayan bir program yazdık, Degerlerde string değişkenleri alarak, Degerler(); metodunda değişkenler atadık, EkranaYaz(); metodumuzda string değişkenlerini birleştirerek ekrana yazdırdık. Arkadaşlar bu bölümde Java’da Metodlar bölümü’nün metod oluşturma, parametreli ve parametresiz metodları  anlatmaya çalıştık takibiniz için teşekkürler…Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir