Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı

Merhaba arkadaşlar bu konuda size eğer bilgisayar mühendisliği okuyorsanız mutlaka karşılaşacağınız bir ders olan “Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı” (farklı isimlendirilebilir.) dersi hakkında ön bilgi vereceğim. Ve bu ders ile ilgili teknik konulara ulaşabilmenizi sağlayacak kaynak tavsiye edeceğim.

Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı karşılaşabileceğiniz bir ders olabilir ancak aslında Bilgisayar Bilimlerinde önemli bir yere sahip olan bir alandır. Bu alan bilgisayar mantığını, çalışma prensiplerini, yazılım ve donanım uyumunu bize gösteren, en temel alandır. Bu alanın önemi şu şekilde vurgulayabiliriz: Bir bilgisayar düşünün bileşenleri (İşlemcii, Ram, Sabit Disk vs.) üst seviye olsun bu cihazda bu birimler arası  data alışverişi verimli değilse, hatta hatalıysa ne kadarda iyi bileşenler kullanılırsa kullanılsın işe yaramaz bir bilgisayar elde etmiş oluruz. Bir bilgisayar kendi içerisinde bileşenleri arası organizasyon ne kadar iyi ise o kadarda verimli olur. Bu sebeple çok popüler  olan şu konuya da bi atıfda bulunmak isterim. Apple ürünleri ister telefon ister pc olsun donanım olarak rakiplerinden geride kaldığı düşünülür. Ancak Apple’ın  donanımlar arası organizasyonu ve tasarımı (Bu görsel anlamda değil donanımsal anlamda.) rakiplerinden iyi olduğu için daha düşük seviye donanım aygıtlarıyla bazı konularda geri kalsa, bazı konularda da onları geçse de sonuçta onlar kadar başarılı olabiliyor. Bu kadar örnekten sonra bu konunun önemini anladığınızı düşünüyorum.

Peki biz bu derste neler göreceğiz? Nelerle uğraşacağız?

Bu derste temelden başlayıp mantık ifadeleri ile karşılaşacağınıza eminim. Çünkü bilgisayar insan zekası gibi bir şeyleri pat diye kavrayamaz ve ona bazı şeyleri 1-0 ile veri şeklinde öğretmek gerekir. Daha sonra ise bu mantıksal ifadeler üzerinde bizler işlemler vs. yapacağız ve bunu bilgisayarlarında kullanabilmesi için mikro işlem adı verilen işlemleri oluşturacağız. Bu kısıma kadar matematik bilgisi ile ulaştığımız bu alanın sonraki kısımlarında matematiğin yanına elektrik-elektronik, sayısal tasarım gibi fizik konularını da ekleyip, mikro işlemleri bilgisayarda çalıştırabilmek için bazı yapıları, logic birimleri ilk defa tasarlayacağız. Daha sonra daha kompleks yapıların (merak etmeyin onlarda uzaydan inmedi 😀 ) işleyişini ve onlarında diğer donanım aygıtlarıyla nasıl bi organizasyon gerçekleştirdiğini göreceğiz. Göreceğiz diyorum ama daha doğrusu o organizasyonu biz oluşturacağız. Oluştururken tasarımı en uygun şekilde tutarak en verimli yöntemleri kullanacağız. Tabi bu yapının en büyük gereksinimi programlama kısmına da uygun olmasını sağlayacağız. Sonra programlanabilir bu yapıda ilk önce basit işlemleri gerçekleştireceğimiz bi programlama dili geliştireceğiz.

Bu kısıma kadar hikaye gibi anlattığım ve derslerde gördüğümüz bu alanın en sonunda bilgisayarı insanların daha rahat ve verimli kullanabileceği bir alete dönüştürmek için çok önemli olduğunu söyleyebilirim.Bu konuların anlatılacağı derse içeriği ne olursa olsun önem vermeliyiz. Bilgisayar bilimi sadece yazılımda oluşmuyor. Eğer biz kendimizi bu alanlarda gösteremezsek ileride yazılımını yapabileceğimiz bir bilgisayar bulamayabiliriz.

Bilgisayar Organizasyon ve Tasarımını (Mimarisini) öğrenebilmeniz için size “Morris Mano Computer System Architecture 3. Edition” kitabını veya bu kitabın Türkçe çevirisini tavsiye ediyorum.

Son olarak öneride bulunduğum için artık yazıyı bitirebilirim. 😀

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir