Java’da Object Sınıfında Dizi Oluşturma

Dizilerimizin aynı tipte verileri tutabiliriz demiştik. Fakat Java’da her sınıf Object sınıfından türetildiği için eğer dizimizi Object sınıfından oluşturursak içerisine farklı tipte veriler eklayebileceğimizi görececeğiz.
Şimdi örneğimize bakacak olursak;

Yukarıdada gördüğünüz gibi ilk olarak Object sınıfımızı tanımladık, aşağısından tek tek dizi indexlerine elaman atadık ama atadığımız elemanlar, biribirinden farklı veri tiplerindeki elemanlar dikkat ettiyseniz ama object sınıfından türediğinden hepsini yazdırdık.

Length Özelliği

Bir önceki derste kullandığımız ve kısa bir şekilde açıkladığımız length özelliğimizle ilgili bir kaç örnek yaparak daha iyi bir şekilde anlamaya çalışalım. Şimdi örneklerimize bakalım;

Gördüğünüz gibi bu örnekte dizimizin uzunluğunu bulmak için kullandık tek tek saymak yerine length; özelliği ile pratik bir şekilde öğrenmiş olduk.

Şimdi for döngüsünde dizi boyutunu kullanarak listeleme yapalım;

Bu örnekte dizimizin uzunluğunu belirterek tanıkmladık, for döngümüzde dizi uzunluğumuzu aldık ve içerisini döngümüzde doldurduk, sonraki fo döngümüzde ise yine dizi uzunluğumuzu alarak dizimizi listeledik. Arkadaşlar bu bölümde Java’da Diziler bölümü’nün Object sınıfında dizi oluşturmayı ve length özelliğini anlatmaya çalıştık takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir