JSF Ders-2 Yaşam Döngüsü

Daha önceki yazılarımızda JSF’in tanımını ve nerelerde kullanıldığını anlatmıştım. Şimdi JSF teknolojisinde yaşam döngüsü konusunu anlatmaya çalışacağım. Yaşam döngüsü oluşturduğumuz projelerdeki değişkenlerin, nesnelerin vb; aldıkları değerlerin ne kadar zaman durduğu, işlendiği ve gördüğü evrelere özetçe verebileceğimiz isimdir. Şimdi gelelim bu evrelerin neler olduğu ve tanımlarına…
Bir JSF sayfası 6 adet evreden geçer. Bu evreler kullanıcının istekle bulunmasıyla başlar. Bu evrelerin
Sırasıyla gösterilimi aşağıda verilmiştir:

1-)Restore View: Kullanıcı sayfada bir butona yada linke tıkladığı zaman ilk bu evre gerçekleşir. Bu evre kullanıcıdan istek gelmesiyle kullandığımız jsf sayfasının bileşen ağacını(Component Tree)oluşturur. Eğer zaten daha önceden oluşturulduğuysa güncellenir.Bileşen ağacı bir veri türüdür.Yani oluşturduğumuz gibi bileşenleri arka tarafta java classlarında tutar.
2-)Apply Request Values: Kullanıcıdan aldığı değerleri yada sayfadaki değerleri bu evrede tutulur.
3-)Process Validations: Bundan önceki evrelerde kullanıcıdan veriler almıştık. Bu aldığımız verilerin kontrolü bu evrede sağlanır.
4-)Update Model Values: Kontrol edilen veriler bu evrede kullanıcı tarafından değiştirilen verilere güncellenir.
5-)Invoke Application: Kullanıcının girdiği veriler yada var olan veriler hangi methodlarda işlenecekse, hangi methodlar kullanılacaksa yada methodların işlem yapacakları evredir.
6-)Render Response: Bütün işlemlerin tamamlanıp en son kullanıcıya döndürülen cevap evresidir. JSF yaşam döngüsünün son evresidir.
Bu derste JSF yaşam döngüsünü görmüş olduk. Sıradaki dersimizde görüşmek üzere iyi günler…Bol kodlu günler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir