Mühendislik Okurken Sona Doğru..

Bu yazımda sizlerle mühendislik öğrencisinin sona doğru gayret ederek neler yapması gerektiğinden kendimce bahsettim.

Öncelikle mühendislik okumak..
Bir çok meslek alanı arasında mühendislik okumanın daha zor olduğu söylenir. Bu kanıya ne katılıyorum ne de reddediyorum. Çünkü bu zorluğun giderilmesinin insanın kendi elinde olduğunu düşünüyorum. Eğer isteyerek kazandıysanız ve bundan sonra hayatınızı onla devam ettirmeye razı olduysanız zorlukları aşabilirsiniz. Zorluklar olmayacak demiyorum, onu kolayca aşabileceğinizi söylüyorum ki karşılaştığınız durumlarda pes etmeyin. Bu alanın en önemli kuralı budur “Pes Etmemek”. Bunun hemen ardından ise “Çok Çalışmak” gelir. Bir mühendislik öğrencisi ne kadar çalışırsa o kadar başarılı olması gerektiğini bilmelidir. Bizlerde kendimizi geliştirmek istiyorsak çalışmalıyız. Peki ama neye? Nasıl? Çalışmalıyız.
Şunu söylemeliyim ki en başta mühendislik fakültesine adım atınca iyi bir iş için yabancı dil eğitiminin olması gerektiğini pat diye önümüze koyuyorlar. Gerçi pek çoğumuz önemsemiyor sonraki yıllara bırakıyoruz ya da hiç takmıyoruz kafaya. Bunun sonucunda önümüzde var olan iş alanını epeyce bi kısıtlıyoruz. Buna dikkat etmeliyiz. Hadi diyelim ki yabancı dil sorununu aşmaya karar verdik. Nasıl yapacağız? O kısımda ben pek yardımcı olamam. Tamamen sizin olanaklarınıza ve gayretinize kalmış.
Yabancı dil konusundan sonra ise proje üretme, pratik yapma, tecrübe kazanma vs. geliyor. Mühendislik bölümlerinde özelliklerde Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği bölümünde diplomanızı elinize almadan projeler üretebilir, ve işinizi yapabilirsiniz. Bu mühendislik bölümlerini diğer mesleklerden ayırır. Bakınız bu sayfa daha öğrencilik aşamasında bir kaç arkadaşın kendi arasında kurduğu basit bi proje. Veya bakınız Facebook daha üniversite de okuyan bi öğrencinin dünyada önemli değişikliğe sebep olacağı dev bir proje. Gördüğünüz gibi projeleri daha bu aşamada yapabiliyoruz gerek okul, gerek staj gerek de iş hayatımız da tecrübe kazanmak için bunlara devam etmeliyiz. ister başarılı olalım ister olmayalım.
Proje üretme, pratik yapma, tecrübe kazanma vs. gibi konulardan da bahsettiysek bunlarında nasıl olacağını söylemeliyiz tam bu kısımda ise mühendisliğin aklıma gelen bir başka kuralı devreye giriyor. Plan ve düzen..
Planlı ve düzenli olmanın mühendisliğin kökünde olduğunu bir hocam belki tam olmasa da şu şekilde ifade etmişti: “Mühendis Arapçada ‘hendese’ kelimesinden gelir. Hendese ise ölçme ölçüm yapma anlamındadır. Ölçüm yapmanın şartlarından bir kaçının düzgün aletler kullanmak, ne yaptığını bilmek olduğunu.” söyledi. Bunu söyleyerek düzene ve plana dikkat çekmişti. Düzen ve planlı bir mühendisin bir önceki üretkenlik aşamasında sonuçlarının daha başarılı olacağını da ben belirteyim.

En nihayetinde mühendislikte sona doğru ilerleyen ben, belki bunları pek başaramasam da daha pes etmedim. Ve mühendislikte sona doğru karşılaşacağınız bazı durumları bildirdim. Sizlerinde benimle paylaşmak istediğiniz. bir durum olursa alttaki kısımdan yorum atabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. 😀

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir