Java’da String [ ] Args Dizisi Nedir?

Her seferinde fark etmişsinizdirki programlarımızı ilk olarak  main metodu içerisinde başlar.  Main metodumuz ise String tipinde args adında bir tek boyutlu dizi parametre olarak alır. Peki biz bu tek boyutlu diziyi yani argümanı yazmassak ne olur bakalım;

Gördüğünüz gibi eğer aynı dosya dizini içerisindeki, package imizin (paket) içerisnde başka classlarda yer alıyorsa en son classtaki programımızın ekran çıktısını verecektir.

Fakat aynı dosyada sadece bu classımız yer alyorsa nasıl bi durumla karşılacağımıza bakalım;Java uygulamasını seçip ok dersek.

Böyle bir hatayla karşılaşırız, bu hata bize  main’nin tpinin bellli olmadığını belirtir. Peki burda dizimize herhangi bir isim verebilirmiyiz args haricinde, tabi mümkün aşağıdaki örneğimize bakark göre biliriz.

Gördüğünüz gibi dizimizin adı önemli değildir ve hatasız bie şekildede çalıştı.

Peki tanımladığımız bu dizimizde ne var herhangi bir index deki elemanına erişmek istersek;

Bu örneğimizde array dizimizin ilk elemanına erişmek istedik, fakat hata ile karşılaştık buda dizimizin içerisinde eleman olmadığını gösterdi. Peki biz bu diziye eleman eklemek istersek nasıl bir yol izlememiz gereki ona bakalım;

 

1- Üsteki menümüzden Run’a  tıklayıp Run Configurations diyiruz. Aşagıdaki gibi bir ekran gelecektir.

2- Yukarıdaki pencere ekranımıza gelecektir. Bu ekranda Arguments’e toklıyoruz ve Program Arguments kısmına istediğimiz argümanları ekliyoruz.

3- Sonra Apply diyerek pencerimizi kapatıyoruz.

Şimdi aşağıdaki programımızı çalıştıralım ve çıktısına bakalım.

Gördüğünüz gibi eklediğimiz elemanlar dizi indexlerini vererek ekrana yazdırdık. Bu argümanlar sadece bu proje için geçerlidir.Diğer projeler için geçerli olmayacaktır bu argümanlar.

Argümanları girerken bir istisnadan bahs edelim eğer aynı satır üzerinde Emre Öztürk yazsaydık, farklı 2 argüman olarak algılarda şimdi buna göz atalım.

Ekledikten sonra aynı kodumuzu yazarsak aşağıdaki ekran çıktısını alırız.

Gördüğünüz gibi Emre Öztürk arasındaki boşluktan, sonrasını başka bir argüman olarak algıladı. Eğer biz bunları tek bir eleman olarak algılamasını istiyorsak tırnak içerisinde yazmamız yeterli olacaktır.

Gördüğünüz gibi tek bir argüman olarak algıladı, bunun sebebi bir bütün String olarak algılamsından dolayıdır.

Arkadaşlar bu bölümde Java’da Diziler bölümü’nün String [] Args dizisi nedir? ve bu diziye eleman nasıl eklenir gibi konuları anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu örneklerle sınırlı kalmayıp güncel hayattan bir çok örnek program kodlayabilirsiniz takibiniz için teşekkürler… Bizi takip etmeye devam edin bol kodlu günler…

 

 

2 thoughts on “Java’da String [ ] Args Dizisi Nedir?

 • Aralık 18, 2020 tarihinde, saat 4:10 pm
  Permalink

  elinize sağlık güzel bir anlatım olmuş

  Yanıtla
  • Mayıs 9, 2021 tarihinde, saat 10:18 am
   Permalink

   super anlatim devam…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.