JSF Ders-4 Managed Bean Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bugün ki dersimizde JSF’de Managed Beanlardan bahsedeciğim.

Managed Beanların tanımını kısaca yapmak istersek Java Class’larımızdaki methodları ve değişkenlere vb. önyüz sayfamızda(.xhtml,.jsf vb.) yaşam döngüsü boyunca erişerek kontrol etmektir. Managed Bean tanımını kısaca yaptıktan sonra şimdi kullanımına bir de göz atalım. Managed Beanlar 2 çeşit şekilde tanımlanabilir.

Bunlardan ilki web-inf klasöründe olan Faces-config.xml dosyasından gerekli class’ımızı bean olarak göstererek yaparız. İkincisi ise JSF 2.0 ile gelen notasyon kullanarak yapabiliriz. Bu çeşitlerden ikincisi daha kolay ve kullanışlıdır.(Bende genel olarak 2.sini kullanıyorum)

Notasyonlar Kullanarak Managed Bean Tanımlama

Öncelikli olarak Managed Bean kullanmak için kütüphanesini import etmemiz gerekir:

Daha sonra eğer managed bean’ımızı class ismimizle çağırmak istiyorsak

şeklinde tanımlamamız gerekir.

Managed Bean’ımızın altına scope dersinde gördüğümüz scope çeşitlerinden bir tanesini seçip notasyon olarak managed bean notasyonunun altına yazılır.Eğer scope notasyonu yazılmazsa default olarak RequestScope seçilir ve kullanılır.

şeklinde tanımlarız.Eğer Managed Beanımızın ismini kendimiz tanımlamak istersek şu şekilde tanımlamamız lazım:

Şeklinde tanımlamamız lazım. Şimdi oluşturduğumuz Managed Beanlarımızın kullanımına:

Bir adet Gorevler isimli class’ımız olsun.Bu class’ımızın Managed Bean olduğunu varsayalım.Bu class’ımızda isim diye değişkenimiz olsun ve bu değişkenime erişebilmemiz için get-set metotları bulunsun.Şimdi bu değişkenimizi çağıralım:

şeklinde çağırma işlemi olur. Bu konudaki yazımızda bitmiş bulunuyor. Bu konu ile alakalı örnekleri zaten ilerideki derslerimizde bol bol kullanacağız. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere…Bol kodlu günler dilerim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir