Mühendislik Matematiği Nedir? Ne işimize yarayacak? Gerekli mi?

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlerle mühendislik alanlarının vazgeçilmezi olan Matematiğin nerelerde kullanılacağından ve ne olduğundan bahsedeceğim.

Mühendislik bölümleri sayısal bölümlerdir. Özellikler bazı bölümlerde ileri matematik yöntemleri kullanılır ve bunlar ile yapılan keşifler, projeler, üretimler vs. insanlığın ilerleyebilmesini, hayatının kolaylaşmasını sağlar. Bu sayede hayatımızda çok önemli yerler edinirler.

Bu matematik temel matematik den daha kompleks daha geniştir. Temelde gördüğümüz bütün konularını kullandığımız bu matematik ile ince hesaplamalar yapıp örneğin bir yapının sağlamlığını ölçebilir. Veya programlamasını yaptığımız bir yazılımın istatistiklerini değerlendirip onun gelişimini dahada arttırabiliriz. Sadece bu konularla kısıtlı kalmayacağımızı düşünürsek bilgisayarda algoritmalar da daha iyi kullandığımız matematik, tıpkı kimya, inşaat, makine, mekatronik vb. gibi diğer bölümlerin içerisinde de ilerleme kat edebilmemizi sağlar.

Türev, integral, limit, lineer cebir ve diferansiyel denklemler gibi derslerde işimize yarayacak bir çok formülü kullandığımızda dahada başarılı olduğumuzu göreceksiniz. Ancak bu konuların öğretim safhasında doğru bir şekilde kavranması gerekir. Yoksa kendini geliştirme aşamasında olan bir insanı aşırı derecede bu konular üzerinde sıkıştırmak onun önünü kesmek den başka bir şey olmaz. Doğru ve gerekli bilgileri aktarmalı ve lüzumsuz olanların aktarımından kaçınılmalı ki kişi belkide kendini alakadar etmeyen detaylarda boğulmasın. Bu yaklaşım bizi ileriye götürecektir.

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir