HTML Ders1 Giriş

Arkadaşlar bu yazımda size html hakkında kısa bir bilgi vereceğim. İlk olarak Html ( Hypertext Markup Language) web sayfası hazırlama dilidir. Metinleri görünümlerini konumunu vb. şekillendirmek metin ve etiketlerle kontrol edilen basit bir işaretleme dilidir. Şunu da belirtmem gerekirse html bir programlama dili değildir.
Bir web sayfası tasarlamak istiyorsak ve bu web sayfasının kod kullanmadan yapmak istiyorsak Dreamweaver gibi programlar kullanarak yapabilirsiniz. Eğer siz sayfanızı benim gibi kod ile tasarlamak istiyorsanız size tek gereken şey ise bir not belgesidir. Html yukarıda da dediğim gibi etiketlerden oluşur. Bu etiketler “ < “ ve “ > “ arasında yazılır. Kullanılan etiketlerin çoğunluğunun kapanışı da vardır. Başlangıç etiketinin, kapanış etiketinde farkı ise “ / “bu simgedir. Bu kapanış ve açılış etiketinden kastım “ “ olarak açtığım etiket “ “ şeklinde kapatılır. Her html etiketi farklı belge içeriğini açıklar.
Yukarıda belirttiğim gibi ben web sayfamı kod ile tasarlamak istiyorum bu yüzden not defterini kullanacağım. Şimdi size not defteri nasıl html kodu yazılır hale getirilir onu anlatacağım.
İlk olarak bir html dosya açtım ve bu dosya içinde örnek1 adında bir not belgesi açtım. Not belgesinde yazdıklarımın internet üzerinde bir sayfa halinde gözükmesi için aşağıdaki adımları sırasıyla yaptım.
1.adım:

2.adım:

3.adım:

4.adım:

Yukarıdaki 4 adım gerçekleştirdiğimizde internet üzerinde boş bir sayfa oluşturmuş olduk. Şimdi küçük bir örnekle sayfamızı nasıl tasarlayacağımızı, nasıl dolduracağımızı göstereceğim.

 

<html> …. </html> Etiketi

İlk olarak her zaman kullanacağımız etiket olan “” etiketi ile başlayalım. Html de yazacağımız bütün kodlar bu etiket arasında yazılır. “” html belgesinin başladığını , “” ise html belgesinin bittiğini gösterir. Şimdi bu etiketimiz ile ilgili bir örnek yapalım.

Bu kod parçasını yazıp “ ctrl+s “ komutu ile kaydedelim. örnek1.html sayfamızı açalım.

örnek1.html sayfasını açtığımızda karşılaştığımız tasarım bu olur arkadaşlar.

Evet, arkadaşlar bu dersimiz html derslerinin 1. Dersiydi umarım size yardımcı olacak bilgiler verebilmişimdir. Bu dersimizde kısaca html hakkında bilgi verdim ve küçük bir örnekle dersimizi bitirdik. Bir daha ki dersimizde görüşmek üzere =) takipte kalın =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.