C# Console Dersleri Ders-8 “Nesne ve Kurucu Metot”

Sınıflardan,kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bu dersimizde nesne yapısını oluşturmayı öğrenecegiz.

Önceki dersimizde bir sınıf yapısı oluşturmuştuk. Sınıflar soyut yani tek başlarına bir işe yaramayan yapılardır. Bu yapıları kullanmak için sınıftan bir nesne türetmemiz gerekir.

Nesne oluşturulduğu sınıfın uygun erişim belirleyicisi olan bütün değişkenlere ve metotlara ulaşabilir. Yani sınıfımızdaki metotlar “private ”  ise bu metotlara hiçbir şekilde ulaşamayız. Bu erişim belirleyici konusuna önceki dersimizde değinmiştik.

Yeni bir sınıf oluşturalım ve bu sınıftan bir nesne oluşturalım. Sınıfımızın ismi burada “Class1”.

Burada nesnemiz’in ismi ise “a”.Daha genel bir ifade ile söylemek gerekirse;

Burada daha önce öğrenmediğimiz tanımlama “kurucu metot” tanımlaması.

Bir sınıftan bir nesne oluşturduğumuzda , bu nesne sınıfına giderek default olarak tanımlayacağı , yapacağı bir şey var mı diye kontrol eder. Eğer programcı hiçbir şey belirtmez ise C# derleyicisi gizli ve bir işlevi olmayan bir metot oluşturur . Nesne ilk adımda o metot’u çalıştırır. Fakat programcı tanımlama yapar ise C# derleyicisi bunu yapmaz ve programcının tanımladığını çalıştırır. Bu metotlara kurucu metot denir. Oluşturulan sınıf ile aynı isimde olurlar ve birden fazla oluşturulabilirler. İlerleyen derslerimizde buna değineceğiz. Ayrıca tanımlamalarında “void” ve “static”  deyimleri kullanılmaz.

Boş ve hiçbir şey yapmayan bir kurucu metot örneği şu şekilde;

O zaman bir kartvizit tanımlayan bir kurucu metot tanımlayalım.

Bunu yaptığımızda nesne tanımlamasında bir hata aldığımızı göreceğiz. Bunun sebebi kurucu metotumuz’un istediği değerleri nesne tanımlarken atamamış olmamız. O alanda da bir güncelleme yapalım. Güncelleme yaparken dikkat etmemiz gereken nokta ise kurucu metotta kullandığımız sıra ile parametreleri yazmak. Burada ilk id daha sonra ad, soyad ve doğum yeri değişkenleri şeklinde.

Nesnemiz’in erişim izni olan değişken ve metotları “nesnenin_ismi.” tanımlamasından sonra boşluk tuşuna basarak görebiliriz. Burada ulaşabildiğimiz metot ve değişkenler ise;

Yani hiçbir değişkene ulaşamıyoruz, çünkü sınıftaki değişkenlerin hepsi “private”.

Burada öğrenmediğimiz bir tanımlama var ve o da “this.” tanımlaması. “this.” tanımlaması , sınıfa ait bir değişkeni aynı sınıf içinde kullanırken başvurduğumuz bir tanımlama. Daha genel kullanımı ise şu şekilde;

Örnekte olduğu gibi değişkenlerimiz “private” olsa bile “public” bir metot içinde kullanmaya olanak sağlar ve bu özelliği sayesinde programcının isteği dahilinde private değişkenlere ulaşmaya olanak sağlar.

Önümüzdeki dersimizde kaldığımız yerden devam etmek üzere , sağlıcakla kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.