Ekip Çalışması…

Evet ekip çalışması, içeriği oldukça geniş olan bu konuda sizlere fikirlerimi belirtiğim bir yazı paylaşacağım.

Öncelikle bu konunun bizimle alakalı olan kısımlarına değineyim;

İnsanoğlu sahip olduğu yetenekleri kullanma ve geliştirme aşamasında bir yerde başka birine ihtiyaç duyuyor. İşte bu olgu mühendislik alanlarında da elbette karşımıza çıkıyor. Bizler yapımız gereği her zaman bir adım ileriye gitmeyi düşünürüz. Böyle zamanlarda da kendi yeteneklerimiz ihtiyaçlarımızı karşılayamaz oluyor. Bu yüzden birlik sağlayıp birbirimiz gayret gösteriyor ve zorlukların üzerinden geliyoruz. Karşımıza çıkan bu zorluklar gerek askeri, gerek siyasi, gerek bilim ve gerekse de mühendislik alanında olsun bizleri güçlendiren bir olgu ile yıkılıyor. Günümüzde iyice karmaşık hallere varan projeleri ortaya çıkarmak için daha çok birbirimize ihtiyaç duyuyoruz. Özelliklerde bilgisayar ve yazılım mühendislikleri gibi geniş uygulama alanlarına sahip bu mesleklerde. İşte bu sebeplerden ekip çalışmasının bizler için önemli olduğunu düşünüyorum.

Peki nedir ekip çalışması? 

Ekip çalışması, yukarıda belirttiğim sebeplerden oluşan zorluklar karşısında  bizleri kurtaran olgudur ancak daha iyi kavrayabilmek için açık bir anlatım ile içermesi gereken özelliklerden bahsetmeliyiz.

Öncelikle ekip ifadesi “Biz” diyebilmektir. Bu nedenle bir ekip olmak için kişilerin ben kavramını daha iyiye ulaşacağını bilerek terk etmesi gereklidir. Bu bizleri atasözünde de söylendiği gibi bir duvar yapacaktır çünkü tek tuğladan duvar olamayacağını bilmeliyiz. Bunun sonrasında ise biraz tecrübe ile rahatlıkla göreceğiniz gibi sorunları çözüme ulaştırmak için farklı yeteneklere sahip olmak gerekecek. Bu durumda da sınırlı öğrenme kapasitemizi bir başkası ile birleştirerek -tıpkı bir yapbozun parçaları gibi- çözüme ulaşacağız. Bunlarla da sınırlı kalmayan nedenler söylemekle bitmez ancak bu birkaç açıklama bizlere ekip çalışmasının ne olduğunu kavratacaktır.

Peki neler yapmalıyız?

Kendini belirli bir yönde geliştiren özellikle bu mühendisler karşılaşacağı her durumda menfaatini düşündükleri olgular adına ekip olmanın gereğini yapacak. Örneğin ilk kez iş hayatında karşılaşacağınız yeni kişiler ile olumlu ilişkiler kurmalı ve hepinizin kazancı için çalışmalısınız. Bu gibi durumlar sürekli oluşacakdır bazen ilk kez işe başladığınızda bazense böyle bir işin ilerleyen safhalarında ekibinizde meydana gelebilecek değişimlerde. Artık bu tarz durumları iyi gözetmeli uyum sağlamalıyız. Yoksa devrilen bir domino taşının diğerlerini de yıkacağını tüm ekip de yıkılır.

Son olarak oluşturulacak ekiplerde kişilik özelliklerinden nasıl faydalanılmalı?

Oluşturulacak bu ekipte rastgele oluşturulmuş gruplardan farklı olarak sistematik bir yapı olmalı. Bir lidere ve güven ortamına sahip olan takımları buna örnek gösterebiliriz. Daha sonrasında ise bu ekibin elemanlarının başarılı oldukları kısımları doğru gözlemlemeli ve ekip yapısını ona göre sağlam bir iskelet gibi oluşturmalıyız. Bunun sonucunda başarıya ulaşılacak bu yolda özgüven, cesaret, akıllılık, öngörü gibi kavramlarda öne çıkacak bir kişi değil bir ekip oluşmuş olacaktır.

Sizler bu konu hakkında neler söylersiniz?

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.