Arduino Voltaj Ölçümü | Arduino Voltage Measurement

Arduino UNO R3 ile herhangi bir sensör kullanmadan nasıl voltaj ölçümü yapabileceğinizi anlatacağım. Bildiğiniz  gibi Arduino üzerinde analog girişler ile gerçek dünyadaki sinyalleri rahatça okuyabiliyoruz. Bu okuduğumuz verileri ise daha sonra voltaj şeklinde ekrana yazdırabiliyoruz.

Devre:

Kod:

Açıklama:

Evet yukarıdaki koddan anlaşılabileceği gibi sadece analog giriş ile okuyabileceğiniz değerlerle küçük bir hesaplama ile programımızı tamamlıyoruz.

 

 

Osman KORUCU

Merhaba, ben Osman. Erzurumluyum. Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Üniversiteye başladığım zamana kadar yazılımla uğraşmasam da bilgisayar ile çok vakit geçiriyordum. İlk kez aldığım yazılım dersleri C / C++ oldu sonrasında ise HTML, CSS, JavaScript, Java ve Python dersleri aldım. Kendimi geliştirip mobil platformlara yönelmek istiyorum.

10 thoughts on “Arduino Voltaj Ölçümü | Arduino Voltage Measurement

 • Aralık 3, 2017 tarihinde, saat 11:27 pm
  Permalink

  Yukarıda resimde görüleceği üzere iki direnç bağlamıştık.Yani pilden gelen gerilimi ikiye bölmüş olduk.seri monitörde ölçülen gerilimin tam yarısı gösterdiği için , gerçek gerilim değerini seri monitörde grebilmek için
  float volt = (deger*referans)/1023)*2;
  yaparsak ölçmüş olduğumuz pilin gerçek voltajını görmüş oluruz.

  Yanıtla
  • Aralık 4, 2017 tarihinde, saat 7:39 pm
   Permalink

   Geri bildiriminiz için teşekkürler. Gerekli düzeltmeleri yaptım.

   Yanıtla
 • Ocak 5, 2018 tarihinde, saat 4:11 pm
  Permalink

  Selamlar. Arduino ya 2 adet 6v 4Ah seri baglanmis okunun voltajini nasil olcturebiliriz. Ayni kodu kullanabilirmiyiz.

  Yanıtla
  • Ocak 10, 2018 tarihinde, saat 12:29 pm
   Permalink

   Evet bu kodu ve devreyi kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kullanacağınız Arduino nun Giriş Voltaj Aralığını (Input Voltage Range) bilmek. Bizim kullandığımız model Arduino UNO 3 modeli ve 6V-20V arası giriş voltajını destekliyor. Sizin ölçmek istediğiniz devre seri bağlı 6V’luk pillerden oluştuğundan 12V gerilim üretir. Bu değerde belirttiğimiz aralıkta olduğundan ölçüm yapabilirsiniz.

   Kendi Arduino modelinizin Giriş Voltaj Aralığını öğrenmek için https://store.arduino.cc internet sitesinden ürününüzün sayfasına ve o sayfada özellikler kısmına göz atabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Ocak 12, 2018 tarihinde, saat 6:45 pm
    Permalink

    Tesekkurler bende arduino uno R3 kullaniyorum.

    Yanıtla
    • Ocak 12, 2018 tarihinde, saat 11:15 pm
     Permalink

     Size bir sey daha sormk istiyorum. 6v aku nun sarj voltajini 1 saniye de tekrar okutuyorum. İstedigim voltaja geldigin de role ile sarji kestiriyorum. Ama voltaj dalgalandigi icin role voltaj dustukce acilip kapaniyor. Bunu engellemek icin ne yapabilirim. Sureyi fazla uzatarak, akuye asiri voltaj gelmesini istemiyorum. Bir yerine 6v kondansator falan mi koymam gerekiyor acaba. Gerci nereye koyacagimi da bilmiyorum Tesekkur ederim. İyi gunler.

     Yanıtla
 • Nisan 16, 2018 tarihinde, saat 3:41 pm
  Permalink

  Pilin kutuplarını ters çevirdiğimizde negatif voltaj ölçümünü nasıl yaparız?

  Yanıtla
 • Nisan 21, 2020 tarihinde, saat 2:20 pm
  Permalink

  Yeni arduıno kullanıcısıyım .Bu kod ve devre arduino nano da kullanılabilir mi?

  Yanıtla
 • Kasım 19, 2021 tarihinde, saat 2:29 pm
  Permalink

  Merhaba,
  ben acs712 sensörü kullanarak arduinodan multimetre yapacağım. fakat bundan özdeş 3 tane oluşturup birbirine bağlamam gerekiyor. yani 3 tane devre olacak ve arduinodan yaptığım multimetreler her birine bağlanıp bunların değerlerini ölçecek, bu tüm değerler ortak bir sisteme gönderilecek. ortak sisteme göndermek için bu 3 multimetreyi de birbirine bağlamam lazım
  bu bağlantıyı nasıl yapabilirim?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.