Veritabanı Ders 1- Veritabanı Oluşturma

Merhaba arkadaşlar, veritabanı derslerinin ilkinde sizlerleyim. Bu dersimizde sizlere veritabanı yönetim sistemleri hakkında biraz bilgi vereceğim. Veritabanı yönetim sistemleri, veritabanı üzerindeki yönetim işlemlerinin (veritabanı oluşturma, tablo oluşturma, kayıt işlemleri, sorgulamalar, güvenlik ayarları, yedekleme ve bakım…) kullanıcı tarafından kolaylıkla yapılabilmesini sağlayan sistemlerdir. Biz derslerimizi bir veritabanı yönetim sistemi olan MSSQL Server ile yürüteceğiz. Ben bilgisayarınızda MSSQL Server kurulu olarak düşünüp derslerimi öyle anlatacağım, eğer ki hala kurulu değilse bence siz de hemen kurmalısınız 🙂 Gelin şimdi birlikte biraz Microsoft SQL Server Management Studio’u tanıyalım.

 

SQL Server kurarken iki tip güvenlik uygulaması vardır: Microsoft Authentication veya SQL Server Authenticitaion. Ben kurulumda SQL Server Authentication seçtiğim için buradan onu seçtim. sa ve şifresini yazarak connect yaptım.

 

Sizde MSSQL Server kurup bağlandıysanız evet işte karşınıza çıkacak olan ekran bu ekrandır. Bu bizim Management Studio ekranımızdır. Biz sizinle ağırlıklı olarak burada çalışacağız. Sol tarafta nesnelerimiz var ve her birine tıkladıkça sağ tarafta içerikleri görüntülenerek devam eder gider. Biz database kısmına gelelim ve nasıl veritabanı oluşturacağız görelim.

Databases üzerine sol tıklayarak New Database… diyoruz. Sonra karşımıza çıkan ekranda veritabanımızın ismini koyuyoruz.

Ben veritabanımın ismini root koydum. OK diyorum ve böylece veritabanımı oluşturmuş oluyorum.

Bakıyoruz veritabanı gerçekten de oluşmuş. Artık root isminde bir veritabanımız var. Bu arada benim burda örnek veritabanlarım da var, bir sunucu üzerinde birden fazla veritabanı olabilir. İstediğiniz kadar oluşturabilirsiniz.
İlk dersimiz olan veritabanı oluşturma burda sona ermiştir. Bir sonraki derste tablo oluşturmayı öğreneceğiz ve SQL veri tipleri ile temel veritabanı kavramlarını tanıyacağız. Şimdilik görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.