Linux’de Pwd Ve Cd Komutlarının Kullanımı

Merhabaa arkadaşlarr 🙂

Bugünkü dersimizde sizlere elimden geldiğince linux komutlarından “pwd” ve “cd” komutlarını anlatmaya çalışacağım.

PWD (PRESENT-PRINT WORKING DIRECTORY-MEVCUT ÇALIŞMA DİZİNİ):

Evet diyelim ki linux terminaline giriş yaptık Ve hangi dizin altında çalıştığımızı görmek istiyoruz.Yani şöyle diyeyim, evimiz neresi, biz şu anda neredeyiz onu görmek istiyoruz.Tabi ki de bu işlemi  “pwd” komutuyla gerçekleştiriyoruz.

 

Ekranda gördüğünüz gibi ilk olarak pwd komutunu kullandım ve nerede olduğumu öğrendim.Burada ki çıktıya göre ben tmp klasörünün altında guest-wynuoh içerisindeymişim.Arada başka bir komut daha kullandım.Kısaca ona da değineceğim fakat daha sonra ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim.

Kullandığım ls -l komutu ile benim sistemimde bulunan dizinleri-dosyaları ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebiliyorum.Bunu yapmamda ki amacım sistemimde neler olduğunu görüp o dizinlere geçmek ve bulunduğum yeri değiştirmekti.

Listeleme işleminden sonra da “cd Resimler” komutunu kullanmışım.Resimler klasörü benim sistemimde bulunan bir dizin ve ben “cd Resimler” Komutunu kullanarak yerimi değiştirip bu dizinin içerisine giriyorum.Eğer tam olarak bu iki komutu anlamadıysanız korkmayın dediğim gibi bu komutlara daha sonra ayrıntılı bir şekilde değinilecek.Gelelim tekrar komutlarımıza.Ekran da gördüğünüz gibi “cd Resimler” yazdıktan sonra mavi bir şekilde “~/Resimler”yazısı belirmiş daha sonrasında da $ işareti gelmiş.Bu görüntü bizim başarılı bir şekilde yerimizi değiştirdiğimizi gösteriyor.

Bu satırın en sonuna ise yine “pwd” komutumu eklemişim Ve çıktı olarak “/tmp/guest-wynouh/Resimler “ almışım.Ek olarak bulunduğumuz dizinin sonuna “Resimler” yazısı gelmiş.Çünkü bir kere yerimizi değiştirdik ve gittiğimiz yer Resimler diziniydi.

Evet arkadaşlar “pwd” komutu için bu kadar açıklamanın yeterli olduğunu düşünüyorum.Şimdi de “cd” komutunun işlevlerine bakalım.

CD (CHANGE DİRECTORY-DİZİN DEĞİŞTİRME):

Bu komut bizim sistemimizde bulunan dizinler arasında istediğimiz gibi yer değiştirmemizi sağlar.

Diyelim ki ben a klasörü altında işlemlerimi yapıyorum, çalışıyorum fakat b dizini altına geçmek istiyorum.O zaman bu işlem için “cd” komutunu kullanmamız gerekiyor.Sadece normal dizin değil başka bir kullanıcının ev dizini altına geçmek istersem de cd komutunu kullanabilirim.Şimdi terminalde  denemeler yapıp neye yaradığını görelim.

-İlk olarak yine “ls -l” komutuyla sistemimizdeki dosya ve dizinleri listeledk.Yani ne var ne yok görmüş olduk. 🙂

-”pwd” komutuyla bulunduğumuz dizini görüntülüyoruz ve görüyoruz ki hala “/tmp/guest-wynouh/”  dizinindeyiz.

– “cd ..” komutuyla bir üst dizine gidiyoruz.Şöyle açıklayayım: “..” her zaman bir üstü ifade eder.Linuxda dosya hiyerarşisini de ileriki derslerde göreceğiz.Herşey alt alta dizilmiştir.Yani tekil hiyerarşik dosya sistemi mevcuttur.En başta “/” ile ifade ettiğimiz root klasörü bulunur.Bütün klasörler bu yönetici klasörün altında dizilmiş durumdadır.Bu terminalde de aldığımız görüntüye göre bulunduğumuz dizinin üstünde “tmp”  dizini bulunuyormuş.

-19. satırdaki ”cd ../..”  komutuyla ise üstün bir üstüne çıkmış oluyoruz.Cünkü “..” ne demekti, bir üst demekti.Bunu asla unutmayın.Yazdığımız komutun sonunda aldığımız cevaba göre de artık “/”  yani root klasöründeyiz ve sizlerinde bildiği gibi root klasörünün daha üstü yok.  🙂

-21. satırda bulunan “cd -” komutuyla bir önceki bulunduğumuz dizine geçiş yapıyoruz.Görsele bakalım.Biz en son “/” (root)  klasöründeydik.Ondan önce ise “tmp” klasöründeymişiz.O zaman bir önceki klasöre geçeceğimize göre şimdi nerede olmamız lazım?

Tabiki de artık “tmp” klasöründeyiz.

-Bildiğiniz üzere “~” işareti bizim kendi ev dizinimizi gösteriyordu.Peki “cd ~” yazarsak ne olur?

Cd yer değiştirme komutu olduğuna göre  tabikide bu komutla kendi home dizinimize direkt olarak geçiş yaparız.Tahmin etmek zor olmasa gerek 🙂

-EN son olarak da ben daha önceden YeniDizin1 adında bir dizin oluşturmuştum.Bu dizine geçiş yapmak için de yine cd komutunu kullanarak “cd YeniDizin1” yazıyoruz ve nerdeyiz görselde   mavi yazıyla yazılan yerdeyiz.Yani “YeniDİzin1” dizini içerisinde.

 

Evet arkadaşlar bugünkü belirteceklerimde bu kadardı.Elimden geldiğince iki komutu da ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştım.Anlamadığınız herhangi bir yer varsa yorum bırakabilirsiniz.

 

Hoşçakalın… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.