İnsansı Robot “Sophia”

Gelişen yapay zeka teknolojisiyle artık insansı robotlar üretilmeye başlamıştır. Bunun en iyi örneklerinden biri de “Sophia” dır. Bir Hollywood yıldızı olan Audrey Hepburn’a benzemek üzere tasarlanan Sophia, porselen bir cilt, ince bir burun ve yüksek elmacık kemiklerine sahiptir.

 


SOPHİA                                            AUDREY HEPBURN

         

Yaşlılara ve ziyaretçilere parklarda yardım etmesi için Hong Kong merkezli ‘Hanson Robotics’ tarafından tasarlanan ‘Sophia’ , daha sonra Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilerek, Dünyanın ilk vatandaşlık verilen robotu ünvanına sahip oldu.

Sofia’ya, Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” adlı tanıtımda vatandaşlık verildi. Tanıtımın sunucusu Andrew Ross Sorkin “Şu an sana söylemek istediğimiz bir şey var Sophia, Suudi vatandaşlığıyla ödüllendirilen ilk robot oldun” şeklinde konuştu. Sophia da “Suudi Arabistan’a teşekkür ederim. Bu eşsiz konumdan dolayı kendimi onurlu ve gururlu hissediyorum. Dünyada vatandaş olarak tanınan ilk robot olmak, tarihi nitelikte” dedi.
 

Robot Sophia, Suudi Arabistan’ın Geleceği Yatırım Girişimindeki konuşması…

 

Suudi Veliaht Prens’i Muhammed Bin Salman, Sophia ile ilgili ortaya atmış olduğu bir fikirde, Sophia’yı turizm ve iş merkezi olarak tasarlanan ve Neom adı verilen mega kente yerleştirmeyi planladığını açıkladı.Kadınların çarşaf giymesinin zorunlu olmayacağı bu mega kentte gelecekte robotların sayısının insan sayısını aşması bekleniyor.

 

Sosyal medya da ve Suudi Arabistan da Sophia’nın kadın görünümlü olmasından dolayı, Suudi Arabistan vatandaşı olmasının ardından ‘şeriat kurallarına uygun olmadığına’ dikkat çekiyorlar. Sophia diğer Suudi Arabistanlı kadınlar gibi çarşaf giymiyor ve yanında kendisine refakat eden bir erkek olmadan sokağa çıkıyor. Bu özellikleri ile Sophia, Suudi Arabistan’ın şeriat kuralları uygulanmayan ilk vatandaşı olma özelliğini taşıyor.

 

Sophia hakkında ayrıntılı bilgi için http://www.hansonrobotics.com/robot/sophia/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kafanıza takılan sorular için yorum yapmayı unutmayın.

One thought on “İnsansı Robot “Sophia”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir