Ders – 9 PHP’de Dizi Oluşturmak

Php’de Dizi oluşturmak oldukça kolay oluşturduğumuz değişkenin içerisine array() Metodu ile değerler atayacağız.

Çağırdığımız print_r() metodu php hazır kütüphanesine dahil olum hangi indeks değerinin hangi değere karşılık geldiğini gösteren bir metottur.

Peki bu sadece [1] de tutulan “Kahverengi” değerine erişmek istersek nasıl çağırım yapacağız?

$dizi[1] dediğimizde dizinin birinci indeksinde bulunan değeri bastıracaktır.

Biz dizinin tüm elemanlarına erişmek istesek bile print_r() metodunda olduğu gibi (indeks değeri =>değer) şeklinde erişmek istemeyiz. Tüm elemanları satır satır göstermek içinse bir döngü kullanabiliriz.

Tabi dizinin 3 değerden ibaret olduğunu bildiğimiz için bu işlem oldukça basit, peki ya dizinin boyutunu bilmezsek ya da dizinin boyutu uygulama içerisinde değişkenlik göstermesi gerekiyorsa? Basit count() metodu ile çözebiliriz.

Görüldüğü üzere basit bir metot yardımı ile çözebildik. Peki benim dizime girdiğim değerlerin türleri aynı olmak zorunda mı? Hayır değil. Bir çok programlama dilinde farklı türden verileri tutabilmek için Liste benzeri yapılar bulunur, ancak dizinin içerisinde bu işlemi gerçekleştirebileceğiz.

Eminim bir çoğunuzun kafasında Kızıl için saç rengi, Kahverengi için göz rengi , 1.61 için ise boy olduğu canlanmıştır, peki ben bu dizilerin endekslerini saç rengi, göz rengi, boy gibi değiştirebilir miyim? ya da indeks olarak 0,1,2 gibi değerler kullanmak zorunda mıyım? Hayır değilsin, ve Evet yapabiliriz farklı geliştirme ortamlarında Sözlük yapısına karşılık gelen bu özellik PHP’de dizi ile kullanılabilmektedir.

Hali hazırda daha önce kullandığımız döngüyü Sözlük yapısına benzettiğimiz bu yeni durum için kullanamayacağız.İşte tamda bu durumda yardımımıza her biri için şeklinde çevirebileceğimiz foreach yapısı koşacak.

Eğer istersek indeksleri de kullanabiliriz.

Tam bu noktada aklımıza get ve post metotlarını getirmenizi istiyorum. Biz o metotları scriptimizde çağırırken $_POST[“form değişkeni”] şeklinde kullanıyorduk, aklınızda da canlanacağı üzre post ve get metotları gönderildiği sayfadaki değişkelerin isimlerini ve değerlerini tutan sözlük biçiminde bir dizidir.

Çok Boyutlu Diziler

Çok havalı bir başlık olduğunun farkındayım aslında doğru soru sorulduğunda her şey gibi buda oldukça basit.

Bir dizinin bir indeksi başka bir dizi olabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir