Raspberry Pi Nedir ?

Raspberry Pi gerçek bir bilgisayardır. Tüm dünyada küçük yaştaki çocukların alıp programlamayı öğrenebilmesi için geliştirilmiştir. Raspberry Pi, bir bilgisayarın yapabileceği çoğu şeyi yapabilme kapasitesi, küçük boyutu ve uygun fiyatından dolayı bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır.
Çıkış noktası olan İngiltere merkezli ve kâr amacı gütmeyen Raspberry Pi vakfı tarafından üretilmiştir. Raspberry Pi okullarda kullanılmakla sınırlı kalmadı. Cambridge’de bilgisayar bilimi okumak için başvuruda bulunan insanların sayısının üç katına çıkmasında, Raspberry Pi’nin büyük katkısının olduğu düşünülüyor.

Nerelerde Kullanılır ?

Tüm dünyada kullanılan Raspberry Pi, büyük bir başarı elde etti ve güçlü bir topluluğa sahip. Raspberry Pi forumları 235.000’den fazla üyeye sahip ve üyeler bilgi paylaşımı yapıyor, birlikte projeler yürütüyor ve sorun çözümlerine yardımcı oluyor.

Nasıl Kullanılır ?

Raspberry Pi’yi bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Bunun için monitör, klavye ve mouse bağlayıp ardından çalıştırmanız yeterli. Yetenekli ve küçük bilgisayar Raspberry Pi ile masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınızda yapabildiğiniz işleri de(ofis Programları, internette gezinmek, video izlemek gibi) yapabilir, aynı zamanda basit oyunlar oynayabilirsiniz. Raspberry Pi 3 modeliyle birlikte gelen Wi-Fi ve Bluetooth özelliğiyle ise kablosuz olarak cihazlara bağlanabilir, internette dilediğiniz gibi gezinebilirsiniz.

Neler Yapabiliriz ?

Hava durumu istasyonu, sanal yardımcı, medya merkezi, akıllı ev gereci, robot beyin, eski oyun konsolu, drone yardımcısı ve daha birçok farklı cihaz üretmek amacıyla Pi kullanıldı ve yeni alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

Bu alanlarda ihtiyacınız olmasa bile, Raspberry Pi’yi her zaman programlama ve donanım hackleme konusunda bilgi sahibi olmak için kullanabilirsiniz. Raspberry Pi’nin resmi Raspbian OS işletim sistemi, programlama odaklı yazılımlarıyla bu amaçlar için gerekeni sunuyor. Pi eşsiz ürünlerin yaratılmasına kullanıldı ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’na bile çıktı.

Raspberry Pi’nin kurulumu normal bilgisayarınızın kurulumundan biraz daha karışık, ancak büyük bir zorluk içermiyor. İnternet üzerinde kolay kurulum rehberleri mevcut ve NOOBS (New Out-Of-Box Software) yükleyicisi bilgisayarı hazırlayıp kullanmanızı kolay hale getiriyor.

Yapmak istediklerinize göre NOOBS yükleyicisi farklı işletim sistemlerini yükleyebilir. Örneğin masaüstü kullanım için Raspbian işletim sistemini ya da medya merkezi olarak kullanım için OSMC yazılımını yükleyebilir. Pi’nin resmi Raspbian OS işletim sisteminin içinde masaüstü bilgisayardan bekleyeceğiniz her temel görevi yerine getirecek yazılım mevcut.

Raspberry Pi’nin kendi fiyatı 35-70 dolar civarında olsa da, Pi’yi çalışır hale getirmek için bir klavye, ekran, güç kaynağı, SD kart ve tercihen fare gerekiyor. Bu ekipmanların fiyatı Pi’nin kendi fiyatından daha fazla tutuyor. Ancak Raspberry Pi’nin geliştiricilerin belirttiği gibi, her evde hepsi olmasa bu donanımların çoğu mevcut. Pi’nin çok çeşitli ekran portu sayesinde eski ve yeni televizyon ya da monitörleri ekran olarak kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir