Raspberry Pi Donanımları #3

Bu yazımızda genel olarak Raspberry Pi üzerinde donanımlar ve kullanımı hakkında bahsedeceğiz. (Modülleri temel olarak anlatıp detaylı anlatımını ise o modülü kullanırken anlatmış olacağım.)

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz üzere Raspbbery üzerinde 40 adet GPİO pini bulunmaktadır.(model : Raspberry Pi 3B+)

4 adet Usb 2.0 ile de veri alışverişini sağlayabilirsiniz.

Ethernet girişi ile raspbian işletim sistemini kurup direk ethernet kablosu ile bağladığınızda internete bağlanmış olacaktır.

Aux girişi ile de Raspberry den ses çıkışı almamız mümkündür.

Micro Usb ile güçlü bir şarj cihazı veyahut özel adaptörleri ile Raspberry Pi ‘ın çalışmasını sağlayabilirsiniz.(Ben şarj cihazı ile çalıştırıyorum amperi güçlü olan bir şarj cihazı yeterli olacaktır.)

HDMI çıkışı ile de görüntüyü Herhangi bir Hdmı destekli ekrana aktarabiliriz.

Kamera soket girişi ile de Raspberry Pi ye gerekli özelliklerdeki kameramızı takabiliriz.

Display soketi ile de Raspberry Pi ye özel ekranları takıp kullanabilmemiz mümkündür. Buna dokunmatik ekranlarda dahildir.(Raspberry e özel ekranlar)

Raspberry’imizde bunların dışında Bluetooth, WİFİ, SPI, I2C gibi bazı özelliklerde bulunmaktadır. Usb ile klavye ve faremizi de kablolu kablosuz fark etmeksizin kullanabiliriz.

Raspberry’lerde temel özellikler genel de bu şekilde fakat eski modellerde kullanımı veyahut bazı özellikleri bu şekilde olmayabilir. Lütfen dikkat edelim.

Raspberry Pi evimizde bulunan bir bilgisayarın cebimize sığacak kadar küçülmüş halidir ve prensipte hiç bir farkı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.