Raspberry Pi Temel Ayarlar #2

Raspberry Pi kurulumunu diğer yazımızda anlatmıştık. Şimdi ise Raspberry Pi başlangıcında temel ayarların kullanımını göstereceğim. İlk açılış ekranında saat,dil ve klavye gibi temel ayarlar ile ilgili ekran karşımıza gelecek. Bu ayarları bulunduğumuz yere göre ayarlamış olmalıyız.Daha sonra alt fotoğrafta göreceğiniz üzere temel Raspberry Pi Configuration seçeneğine tıklarız.Karşımıza System ayarları çıkacaktır. Burada Raspberry’mize ait Şifre ve Hostname adı, gibi seçenekler çıkacak. Set Resolution ise ekran çözünürlüğümüzü ayarlamamızı sağlar. Temel olarak kullanabileceğimiz şeyler bu şekilde.Interfaces seçeneğinde ise Bir çok modül veya bağlantı ayarlarının enable(aktif) veya disable(pasif) olacak şekilde ayarlamamızı sağlar. Burada kullanacağımız ayarları aktif etmeliyiz. Hepsi Raspberry’e gereksiz bi yük olacaktır.

Camera: Kamera modülünün kullanılmasını sağlar.(Sonraki yazılarımızda bahsedeceğim nasıl olacağını)

SSH: Uzaktan bağlantıyı sağlamakta Hostname ve Şifre ile bağlantı kurulabilir.(İp adresi ile de bağlanılabilir.)

VNC: Benim de kablosuz olarak uzaktan bağlantı kurduğum bağlantı şekli . Kullanımı gayet kolay bilgisayarınıza VNC viewer kurarak Raspberry de bu özelliği aktif yaparak kullanabiliriz. Raspberry imizin ip adresini girerek programa direk bağlantı açılıyor ve kullanıcı adımız: pi şifre ise mevcut başlangıçta koyduğumuz şifremiz(Raspberry ilk açıldığında System ayarlarından password kısmından değiştirilebilir.)

SPI-I2C-Serial Port: Bu teknolojiler uzaktan bağlantı yapmamızı sağlayan bir teknoloji. Bu bağlantılar detaylı şekilde olduğu için burada anlatmıyorum.

Remote GPIO: İse Raspberry Pi pinlerinin kullanımını sağlamaktadır.

Location bölümünde ise saat, klavye gibi temel ayarların bulunduğu yerdir.

Bu Arayüzü detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Burada vermiş olduğum temel bilgiler tüm işlemleriniz için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.